Trápí Vás nadváha či obezita? Co s tím?

  • prim. MUDr. Jana Šmakalová
    • Prim. MUDr.Jana Šmakalová
      • vedoucí lékařka interního oddělení polikliniky ambulantních specialistů Medico spol. s.r.o.
      • absolventka FVL UK v Praze (fakulty Všeobecného lékařství Univerzity Karlovy)

Cílem léčby obezity je nejen snížení hmotnosti jako takové, ale zejména redukce břišního tuku a zdravotních rizik. Komplexní program snižování hmotnosti zahrnuje vyváženou stravu se sníženým obsahem energie, zvýšení pohybové aktivity a změnu jídelních a pohybových návyků.

Co je třeba změnit v jídelníčku?

Jezte vyváženou pestrou stravu, která vám chutná. Denní příjem stravy rozdělte na 5-6 porcí. Nevynechávejte snídani a nejezte v nočních hodinách. Omezte příjem tuků. Dávejte přednost nízkotučným mléčným výrobkům, rybám a libovému masu.Preferujte rostlinné tuky před živočišnými. Jezte dostatek zeleniny až 500 g/den a ovoce 150-200g/den. Preferujte celozrnné pečivo před bílým. Sladkosti vynechte a cukr nahraďte umělým sladidlem. Dodržujte pitný režim alespoň 2 l tekutin denně. Nepijte sladké nápoje a vynechte alkohol. Pokrmy připravujte vařením či dušením, ne smažením. Zapisujte si v první fázi vše, co sníte, potraviny si važte a vypočítejte energetické hodnoty dle tabulek.Jídlo servírujte na dezertní talířek. Jezte pomalu, jídlo si vychutnejte.

Jak zahájit pohybový režim?

Pohybová aktivita vede nejen ke zvýšení výdeje energie, ale šetří svalovou hmotu a pomáhá odbourání nadbytečných tukových zásob. Při pohybu se lépe zvládá stres, odolává depresím a roste sebevědomí. Na počátku doporučujeme chůzi místo jízdy autem či dopravním prostředkem, chůzi po schodech místo jízdy výtahem či po pohyblivých schodech. Tělesná aktivita musí být u člověka s nadváhou ušita na míru každému, nesmí přetěžovat páteř a nosné klouby. Obecným cílem by měl být pravidelný pohyb zpočátku alespoň 30min. svižné chůze za den alespoň 5 dnů v týdnu. U pacientů postižených artrózou nosných kloubů není chůze vhodná. Doporučujeme tedy jízdu na kole nebo plavání ve vyhřátém bazénu.

Kontakty

Adresa:
Poliklinika Opatovská
Opatovská 1763/11
Praha 4, Chodov
149 00

IČ: 47125845

Neplátce DPH

ID datové schránky: 3cuky5s

Telefon: 230 234 960

 

Hlasové a sluchové centrum Praha