Alergologie a imunologie

Alergie neboli atopie je civilizační choroba. Je to patologická reakce imunitního systému na látku, která běžně lidskému organismu nevadí. Existuje celá řada alergií, mezi nejčastější patří tzv. inhalační alergie - to je přecitlivělost na vdechované látky- pyly, roztoče domácího prachu, plísně, zvířata. Dalšími alergeny mohou být léky, potraviny či látky, které působí potíže při kontaktu s kůží tzv. kontaktní alergeny jako jsou kovy, chemikalie, prací prostředky a podobně. Alergii diagnostikujeme pomocí kožních testů na předloktí. Vyšetření je zcela neinvazivní a nebolestivé a dobře ho snášejí i malé děti. Potravinové alergie se diagnostikují z krevních odběrů, stejně tak i celiakie neboli intolerance lepku.

Důležitá je diagnostika a léčba asthma bronchiale. Na tomto onemocnění dýchacích cest se podílí řada faktorů. Jednak alergie, dále opakované infekce respiračního aparátu, chronická rýma a záněty vedlejších nosních duti. Velký vliv na vznik astmatu u dětí i dospělých má i gastroesofageální refluxní choroba, kdy refluxní tekutina ze žaludku poškozuje sliznice dýchacích cest. Vliv na dýchací potíže může mít i špatný psychický stav či dlouhodobé užívání aspirinu.

K diagnostice astmatu používáme spirometrické vyšetření. Výstupem tohoto funkčního plicního vyšetření je křivka, která nám onemocnění odhalí.

Léčíme děti i dospělé. Vzhledem k důležitosti anamnestických údajů z rodiny je dobré léčit děti i jejich rodiče na jednom pracovišti.

Na vyšetření je třeba se objednat na tel. čísle 230 234 967.

Lépe je mít doporučení od praktického nebo jiného lékaře, doporučení ale není podmínkou.

Ordinační hodiny

Pondělí 07.00 - 19.00
Úterý 07.00 - 19.00
Středa 07.00 - 19.00
Čtvrtek 07.00 - 19.00
Pátek 09.00 - 15.00

 

Věnujte pozornost těmto doporučením

Před plánovanými kožními testy doporučujeme vysadit tyto léky:

 • 1 týden před testy: Zyrtec, Zodac, Xyzal, Levocetirizin, Analergin, Cezera, Claritine, Flonidan, Aerius, Prothazin, Dithiaden, Fenistil, Ewofex, Desloratadin, Xados, Volnostin, Tamalis, Jovesto
 • 3 týdny před testy vysaďte: Ketotifen

Alergikům doporučujeme sledovat tyto internetové stránky:

Lékaři a sestry

Vedoucí lékař

 • prim._MUDr._Martina_Duktov_1.jpg

  prim. MUDr. Martina Dukátová

 

Lékař

 • MUDr._Martina_ern_2.jpg

  MUDr. Martina Černá

 

Zdravotní sestry

 • Jaroslava_Mrzkov_3.jpg

  Jaroslava Mrázková

 • Dana_Nachtigalov_4.jpg

  Dana Nachtigalová

 • Jitka_Novkov_5.jpg

  Jitka Nováková

Kontakty

Adresa:
Poliklinika Opatovská
Opatovská 1763/11
Praha 4, Chodov
149 00

IČ: 47125845

Neplátce DPH

ID datové schránky: 3cuky5s

Telefon: 230 234 960

 

Hlasové a sluchové centrum Praha