Alergologie a imunologie

Ordinační hodiny:

Pondělí 

07.00 - 13.00

13.00 - 19.00

MUDr. Martina Dukátová

MUDr. Martina Černá

 
Úterý

07.00 - 19.00

MUDr. Dukátová

11.5.2021 neordinujeme.

Středa

07.00 - 13.00

13.00 - 19.00

MUDr. Martina Černá

MUDr. Dukátová

12.5.2021 neordinujeme od 13 - 19 hodin.

Čtvrtek

07.00 - 19.00

MUDr. Martina Černá

 
Pátek
09.00 - 15.00 MUDr. Martina Černá 7.5.2021 neordinujeme.

SPIROMETRIE

Vzhledem k epidemiologické situaci užíváme nově k provedení SPIROmetrie jednorázové antimikrobiální filtry, za které hradí klient na recepci Medico 30,-Kč (připravte si, prosím, mince).

Dále jsme ke zpřesnění diagnostiky a kontrole léčby astmatu zavedli novou vyšetřovací metodu analýzy vydechovaného vzduchu. K jejímu provedení je nutný individuální nástavec, za nějž klient hradí na recepci Medico 70,-Kč. Tento nástavec je možno používat opakovaně.

Obě vyšetření provádíme až s negativním výsledkem antigenního testu anti covid 19. Test provede zdejší ORL a hradí jej zdravotní pojišťovny. Výsledek testu je hotový za 15 minut. Filtry hradí klient na recepci po provedené spirometrii, doklad o zaplacení předkládá lékaři v ordinaci.

Předem děkujeme za pochopení. 

Poplatek za vystavení potvrzení o alergologické dispenzarizaci pro školu je 50,-Kč.

Na vyšetření je třeba se objednat na tel. čísle 230 234 967.

Lépe je mít doporučení od praktického nebo jiného lékaře, doporučení ale není podmínkou.

Alergie neboli atopie je civilizační choroba. Je to patologická reakce imunitního systému na látku, která běžně lidskému organismu nevadí. Existuje celá řada alergií, mezi nejčastější patří tzv. inhalační alergie - to je přecitlivělost na vdechované látky- pyly, roztoče domácího prachu, plísně, zvířata. Dalšími alergeny mohou být léky, potraviny či látky, které působí potíže při kontaktu s kůží tzv. kontaktní alergeny jako jsou kovy, chemikalie, prací prostředky a podobně. Alergii diagnostikujeme pomocí kožních testů na předloktí. Vyšetření je zcela neinvazivní a nebolestivé a dobře ho snášejí i malé děti. Potravinové alergie se diagnostikují z krevních odběrů, stejně tak i celiakie neboli intolerance lepku.

Důležitá je diagnostika a léčba asthma bronchiale. Na tomto onemocnění dýchacích cest se podílí řada faktorů. Jednak alergie, dále opakované infekce respiračního aparátu, chronická rýma a záněty vedlejších nosních duti. Velký vliv na vznik astmatu u dětí i dospělých má i gastroesofageální refluxní choroba, kdy refluxní tekutina ze žaludku poškozuje sliznice dýchacích cest. Vliv na dýchací potíže může mít i špatný psychický stav či dlouhodobé užívání aspirinu.

K diagnostice astmatu používáme spirometrické vyšetření. Výstupem tohoto funkčního plicního vyšetření je křivka, která nám onemocnění odhalí.

Léčíme děti i dospělé. Vzhledem k důležitosti anamnestických údajů z rodiny je dobré léčit děti i jejich rodiče na jednom pracovišti.

 

Věnujte pozornost těmto doporučením

Před plánovanými kožními testy doporučujeme vysadit tyto léky:

 • 1 týden před testy: Zyrtec, Zodac, Xyzal, Levocetirizin, Analergin, Cezera, Claritine, Flonidan, Aerius, Prothazin, Dithiaden, Fenistil, Ewofex, Desloratadin, Xados, Volnostin, Tamalis, Jovesto
 • 3 týdny před testy vysaďte: Ketotifen

Alergikům doporučujeme sledovat tyto internetové stránky:

Lékaři a sestry

Vedoucí lékař

 • prim._MUDr._Martina_Duktov_1.jpg

  prim. MUDr. Martina Dukátová

 

Lékař

 • MUDr._Martina_ern_2.jpg

  MUDr. Martina Černá

 

Zdravotní sestry

 • B.Hanzlkova_Medico.jpg

  Barbora Hanzlíková

 • K._Stolarova.jpg

  Květoslava Stolařová

Kontakty

Adresa:
Poliklinika Opatovská
Opatovská 1763/11
Praha 4, Chodov
149 00

IČ: 47125845

Neplátce DPH

ID datové schránky: 3cuky5s

Telefon: 230 234 960

 

Hlasové a sluchové centrum Praha