Alergologie a imunologie

ZMĚNA - v době od 12.2. - 5.3.2018 ORDINUJEME:

Pondělí: 13 - 19 hodin

Středa: 7 - 13

Čtvrtek: 7 - 19

Pátek: 9 - 15

Alergie neboli atopie je civilizační choroba. Je to patologická reakce imunitního systému na látku, která běžně lidskému organismu nevadí. Existuje celá řada alergií, mezi nejčastější patří tzv. inhalační alergie - to je přecitlivělost na vdechované látky- pyly, roztoče domácího prachu, plísně, zvířata. Dalšími alergeny mohou být léky, potraviny či látky, které působí potíže při kontaktu s kůží tzv. kontaktní alergeny jako jsou kovy, chemikalie, prací prostředky a podobně. Alergii diagnostikujeme pomocí kožních testů na předloktí. Vyšetření je zcela neinvazivní a nebolestivé a dobře ho snášejí i malé děti. Potravinové alergie se diagnostikují z krevních odběrů, stejně tak i celiakie neboli intolerance lepku.

Důležitá je diagnostika a léčba asthma bronchiale. Na tomto onemocnění dýchacích cest se podílí řada faktorů. Jednak alergie, dále opakované infekce respiračního aparátu, chronická rýma a záněty vedlejších nosních duti. Velký vliv na vznik astmatu u dětí i dospělých má i gastroesofageální refluxní choroba, kdy refluxní tekutina ze žaludku poškozuje sliznice dýchacích cest. Vliv na dýchací potíže může mít i špatný psychický stav či dlouhodobé užívání aspirinu.

K diagnostice astmatu používáme spirometrické vyšetření. Výstupem tohoto funkčního plicního vyšetření je křivka, která nám onemocnění odhalí.

Léčíme děti i dospělé. Vzhledem k důležitosti anamnestických údajů z rodiny je dobré léčit děti i jejich rodiče na jednom pracovišti.

Na vyšetření je třeba se objednat na tel. čísle 230 234 967. Dotazy: dukatova@medico.cz

Lépe je mít doporučení od praktického nebo jiného lékaře, doporučení ale není podmínkou.

Ordinační hodiny

Pondělí 07.00 - 19.00
Úterý 07.00 - 19.00
Středa 07.00 - 19.00
Čtvrtek 07.00 - 19.00
Pátek 09.00 - 15.00

 

Věnujte pozornost těmto doporučením

Před plánovanými kožními testy doporučujeme vysadit tyto léky:

 • 1 týden před testy: Zyrtec, Zodac, Xyzal, Levocetirizin, Analergin, Cezera, Claritine, Flonidan, Aerius, Prothazin, Dithiaden, Fenistil, Ewofex, Desloratadin, Xados, Volnostin, Tamalis, Jovesto
 • 3 týdny před testy vysaďte: Ketotifen

Alergikům doporučujeme sledovat tyto internetové stránky:

Lékaři a sestry

Vedoucí lékař

 • prim. MUDr. Martina Dukátová

  prim. MUDr. Martina Dukátová

 

Lékař

 • MUDr. Martina Černá

  MUDr. Martina Černá

 

Zdravotní sestry

 • Jaroslava Mrázková

  Jaroslava Mrázková

 • Dana Nachtigalová

  Dana Nachtigalová

Kontakty

Adresa:
Poliklinika Opatovská
Opatovská 1763
Praha 4, Chodov
149 00

 

Telefon: 230 234 960

 

Hlasové a sluchové centrum Praha